608 600 330

cadma@cadma.pl

Kominki z płaszczem wodnym

Norweski Jotul jest najstarszym na świecie producentem żeliwnych pieców i wkładów kominkowych. Założona w 1853 roku firma eksportuje swe produkty do 20 krajów. Technologia zastosowana w piecach i wkładach gwarantuje ekonomiczne wykorzystanie drewna podczas spalania, co zapewnia maksymalną wydajność przy minimalnym zużyciu opału. Czas spalania przy zamkniętych drzwiczkach i zredukowanym dopływie powietrza to ponad 8 godzin. Największe wkłady są w stanie ogrzać nawet do 240 powierzchni. Specjalne żeliwo opracowane w oparciu o 150 letnie doświadczenie firmy Jotul jest gwarancją efektywności spalania, jakości i trwałości wykonania.

Nazwa firmy odnosi się do gigantycznego Trola zamieszkującego norweskie pasmo górskie zwane Jotunheimen (po polsku Dom Gigantów). Oceniając sprawność, wydajność i długi czas spalania, żeliwne piece i wkłady Jotula bez wątpienia mogą być uznane za takie ‘giganty grzewcze’. Wkłady kominkowe Jotul doskonale nadają się do wykorzystania jako jedyne źródło ciepła.

 

Wkłady kominkowe Jotul doskonale nadają się do wykorzystania jako podstawowe lub wspomagające źródło ciepła. Przy pomocy dystrybutora (blaszana nadstawa nad wkładem kominkowym) odbieramy ciepłe powietrze ogrzane wokół paleniska i izolowanymi kanałami dostarczamy je do poszczególnych pomieszczeń. Kratki z regulacja, montowane na końcach kanałów pozwalają sterować ilością ciepłego powietrza w poszczególnych pokojach.

 

 

Gdzie najlepiej postawić kominek

 

Kominek najlepiej postawić w centralnej części domu (oczywiście uzależnione jest to od usytuowania komina), z tego względu, iż z centralnego punktu prościej jest rozprowadzić ciepłe powietrze do innych pomieszczeń.

Kominek najlepiej jest ustawić w ten sposób, żeby jak najlepiej oddawał efekt płonącego ognia, żeby był widoczny z całego pomieszczenia, w którym się znajduje .

 

Jaki wybrać wkład?

 

Wkład kominkowy dopasować trzeba do swoich potrzeb, pod uwagę trzeba wsiąść:
-przekrój komina
-kubaturę pomieszczeń ogrzewanych
-izolacyjność budynku
-względy estetyczne (kształt szyby, umiejscowienie wkładu)

 

Jakiej mocy wkład jest mi potrzebny?

 

Moc wkładu dobrać trzeba odpowiednio do wielkości pomieszczenia, w którym znajduje się kominek oraz do ilości pomieszczeń ogrzewanych przez wkład kominkowy. Teoretycznie przyjęte jest, że na 10 m2 pomieszczenia ogrzewanego powinien wystarczyć 1 kW mocy grzewczej. W praktyce lepiej zaopatrzyć się we wkład trochę większej mocy. Każdy wkład posiada regulację dopływu powietrza, dzięki której możemy regulować temperaturę powietrza ogrzanego przez kominek.

Duże znaczenie w doborze wkładu kominkowego ma także przekrój i długość komina. Jeśli przekrój komina jest zdecydowanie za mały np. 140×140 mm, to należy dobrać wkład, który nie wymaga dużego przekroju komina.

Bardzo ważną rzeczą jest także izolacja budynku, w którym znajduje się kominek. Pomimo tego, iż zabudowany jest bardzo dobry wkład i system rozprowadzeń ciepłego powietrza wykonany jest prawidłowo i przemyślanie, jeśli straty ciepła są zbyt duże, mogą Państwo być niezadowoleni z eksploatacji i rezultatów grzewczych kominka.

 

Jakim drewnem palić w kominku?

 

W kominku powinniśmy palić SUCHYM drewnem. Paląc mokrym drewnem doprowadzimy w dużym stopniu do zanieczyszczenia komina, nigdy nie osiągniemy efektu czystej szyby oraz w żadnym wypadku nie osiągniemy pożądanego rezultatu grzewczego.

Do opału powinniśmy stosować drewno z drzew liściastych: buk, dąb, brzoza itp…
Dopuszcza się także palenie drewnem iglastym lecz należy stosować efekt mieszania.

Drewno przeznaczone na opał powinno schnąć co najmniej 18 – 24 miesiące w suchym, dobrze wentylowanym miejscu

 

Kiedy mamy rozpocząć budowę kominka?

 

Budowę kominka możemy podzielić na 3 etapy:
1. Wykonanie rozprowadzeń ciepłego powietrza – nastąpić powinno gdy dom jest juz zadaszony, po pierwszych wylewkach
2. Podłączenie, ustawienie wkładu, podłączenie do systemu rozprowadzenia ciepłego powietrza
3. Wykonanie obudowy kominkowej – w ostatnim etapie robót wykończeniowych domu.

 

 

 

DLACZEGO TURBOKOMINEK – ZALETY KOMINKA, FUNKCJE KOTŁA

 

Spośród wielu wyróżników Turbokominka na uwagę użytkownika zasługują korzyści ekonomiczne wraz z jego praktycznym zastosowaniem i estetycznym wyglądem.

Turbokominek z płaszczem wodnym i wbudowanym wymiennikiem rozwiązuje problemy niżej opisane w akapitach 1, 2 i 3:

1. Kominki z paleniskiem otwartym

 

 

Jest to prosty wkład kominkowy, który ogrzewa część budynku, przeważnie pomieszczenia najbliżej zlokalizowane wokół kominka. Jest układ otwarty o małej sprawności, możliwe jest w nim spalanie wyłącznie drewna twardego.

 

2. Kominki z wymiennikiem powietrze-powietrze

 

 

 

Kominek z wymiennikiem powietrze-powietrze. Stanowi wkład grzewczy z wymiennikiem typu powietrze-powietrze, który posiada możliwość ogrzania pomieszczenia w miejscu zainstalowania, a poprzez system kanałów rozprowadzających powietrze również pozostałych pomieszczeń budynku. Z kolei w drugim mimo możliwości ogrzania całego lub części budynku, jeżeli nie stosujemy specjalnych filtrów, występuje suche pylenie spowodowane wysoką temperaturą ogrzanego powietrza oraz towarzyszący mu uciążliwy dla naszego układu oddechowego jego silny ruch konwekcyjny. System rozprowadzania kanałowego możliwy jest do zastosowania tylko w nowo budowanych budynkach, a w budynkach już zamieszkałych rozprowadzenie kanałów jest kłopotliwe i często wręcz niemożliwe. Ponadto kanały powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, aby nie zbierał się w nich kurz. Regulacja systemu oparta na kanałach jest bardzo kłopotliwa, dobór średnicy kanałów w taki sposób, aby opory były jednakowe w całej instalacji jest niemożliwy w związku z tym w niektórych pomieszczeniach występują przegrzewy a niektóre mamy niedogrzanie. Zbudowanie automatycznego systemu kontroli temperatury w pomieszczeniach jest drogie i bardzo kłopotliwe w wykonaniu. Ponadto nie istnieje możliwość przygotowania c.w.u..

 

3. Kominki z płaszczem wodnym bez wymiennika wbudowanego

 

 

 

Kominek z płaszczem wodnym bez wymiennika wbudowanego Gdzie czynnik grzewczy odprowadzony do grzejników za pomocą rur. Kominek ten musi pracować w systemie otwartym a podłączenie do systemu zamkniętego odbywa się za pomocą wymiennika pośredniego, co znacznie komplikuje sposób podłączenia oraz podraża cały inwestycję, zakłóca pracę urządzenia (pompa wraz z osprzętem po stronie pierwotnej oraz wtórnej wymiennika), brak urządzeń do kontroli temperatury, regulacja dopływu powietrza odbywa się ręcznie, co czasami powoduje przegrzanie systemu zagotowanie wody w kominku, a szczególnie w przypadku braku napięcia, co powoduje unieruchomienie pomp. System ten, więc wymaga stałego dozoru i kontroli czy proces spalania odbywa się prawidłowo. Ponadto aby na ściankach kominka nie było kondensacji należy zastosować zawór trójdrogowy.

 

Kominek jest tak skonstruowany, aby mógł pracować w dwóch systemach: zamkniętym i otwartym. Możliwe jest to dzięki wbudowanemu, specjalnemu wymiennikowi ze stali nierdzewnej. Rozwiązanie to zostało opatentowane przez PHU „MAKROTERM”. Wbudowany wymiennik nie tylko rozdziela systemy otwarty od zamkniętego, ale ponadto zapobiega kondensacji na ściankach kominka, co znacznie wydłuża żywotność urządzenia. Wymiennik ten poprawia również sprawność układu pompowego oraz chroni pompę przed kawitacją (temperatura wrzenia w układzie otwartym 100ºC, a w układzie zamkniętym zależna od ciśnienia 105ºC – 115ºC). Dodatkowo, posiada bardzo małe opory i nie wymaga stosowania pomp o wyższym podnoszeniu. Proces spalania w Turbokominku jest nadzorowany przez centralkę, wyposażoną w mikroprocesor, który steruje turbiną powietrza płynnie modulowaną w zakresie od 20% do 100%. Procesor wylicza, w jaki sposób ma pracować turbina z funkcji przyrostów temperatury i tak nią steruje, aby zapobiec przegrzaniu systemu. Sterownik posiada system podtrzymywania palenia w chwili, kiedy została zrealizowana zadana temperatura oraz zapobiega tworzeniu się tlenków węgla w palenisku. Posiada również niezależne sterowanie obiegiem CO i CWU oraz możliwość odłączenia obiegu CO w sezonie letnim. Wbudowany specjalny zawór w turbinie powietrza zahamowuje proces spalania w chwili, kiedy została zrealizowana zadana temperatura, a konstrukcja kominka umożliwia minimalny dopływ powietrza, aby nie tworzyły się w palenisku tlenki węgla. Komora spalania jest tak skonstruowana, aby proces spalania drewna był optymalny. Turbina dostarcza powietrze pierwotne, które podtrzymuje nam proces spalania i umożliwia spalanie materiałów drewnopochodnych, o różnych parametrach oraz powietrze wtórne, które ma za zadanie dopalanie gazów podnosi sprawność urządzenia. Turbokominek może współpracować z innymi urządzeniami a wbudowany sterownik po uzyskaniu zadanej temperatury minimalnej może wyłączać pracę kotła gazowego, olejowego, elektrycznego, pompy ciepła, przejmując sterowanie obiegiem CO i CWU. Z chwilą, kiedy temperatura spada poniżej zadanej minimalnej funkcje kotła są przywrócone. Sterownik ma wbudowane sześć stref czasowych lub może współpracować ze sterownikiem pokojowym. Palenie w Turbokominku jest bardzo proste kominek zawsze można załadować drewnem do pełna, i ustawić żądaną temperaturę, zamknąć drzwi kominka a sterownik tak zarządza procesem spalania, aby zadana temperatura była zawsze zrealizowana, nie wymaga specjalnego nadzoru, ·proces spalania trwa od 2 do 8 godzin zależnie od zapotrzebowania na energię.

 

TURBOKOMINEK WYKONANY JEST Z MATERIAŁÓW O KWALIFIKOWANEJ JAKOŚCI:

 

1. PŁASZCZ TURBOKOMINKA wykonany jest ze specjalnej stali jakościowej niestopowej, nisko węglowej. Jest to wysokogatunkowa stal kotłowa, przeznaczona do pracy w podwyższonych temperaturach.

2. SPAWY wykonywane są robotem spawalniczym, sterowanym numerycznie oraz półautomatami spawalniczymi, obsługiwanymi przez pracowników posiadających najwyższe kwalifikacje z zakresu spawania. Proces spawania odbywa się w osłonie gazu szlachetnego (corgonu), co zapobiega korozji międzykrystalicznej spawu.

3. WYMIENNIK ROZDZIELAJĄCY SYSTEMY wbudowany jest w płaszcz wodny i wykonany ze stali nierdzewnej (jest to rozwiązanie patentowe firmy Makroterm).

4. TURBOKOMINEK MALOWANY JEST specjalną farbą, odporną na wysokie temperatury. Proces utwardzania farby i odgazowania odbywa się na etapie produkcji. Przy pierwszym rozpaleniu Turbokominka nie wydzielają się szkodliwe gazy.

5. CZOPUCH I KOLANO wykonane są ze stali nierdzewnej żaroodpornej.

6. NACZYNIE WZBIORCZE wykonane jest ze stali nierdzewnej, a wbudowany zawór do utrzymywania stałego poziomu wody w naczyniu jest odporny na parę wodną.

7. CENTRALKA STERUJĄCA ma wbudowany mikroprocesor, który zarządza procesem spalania – płynnie modulując dopływ powietrza do paleniska. Steruje pompami do CO i CWU.

8. RAMA KOMINKA wykonana jest ze specjalnego żeliwa i połączona z korpusem stalowym za pomocą podwójnego uszczelnienia z włókien szklanych żaroodpornych. Uszczelnienie to jest bardzo żywotne i nie wymaga wymiany. Odlewy Akant i Caro są odlewami maszynowymi. Odlewy Panoramix i Roza są wykonywane “ręcznie”.

9. SZYBA – ŻAROODPORNA pyroceramiczna Robax, w opcji szyba samoczyszcząca, na której następuje proces pirolizy (częściowo spala osadzającą się sadzę).

10. Proces wytwarzania Turbokominka jest zgodny z normą ISO 9001:2000.